سفارش تبلیغ
صبا

مانند بازی با کره باشیم، ازبکستان را میبریم

مانند بازی با کره باشیم، ازبکستان را می‌بریم/ هنوز عملکرد جوانان را شکست نمی‌دانم!

 

 

عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال گفت: اگر تیم ملی برابر ازبکستان با همان تاکتیک بازی با کره‌جنوبی به میدان برود می‌تواند برنده باشد اما در غیر این صورت کارمان خیلی سخت خواهد شد.

 

هومن افاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره دیدار حساس تیم‌های ملی فوتبال ایران و ازبکستان اظهار کرد: این بازی همان طور که خیلی‌ها معتقدند از اهمیت بسیار بالایی برای ما برخوردار است. چرا که معتقدم اگر ازبکستان را ببریم بی‌تردید 90 درصد به جام جهانی صعود کرده‌ایم. معتقدم ایران با 13 امتیاز می‌تواند به جام جهانی صعود کند و امکان ندارد سه تیم در این گروه به امتیاز 13 برسند.

 

** تیم ملی با تاکتیکی که مقابل کره جنوبی بازی کرد می‌تواند ازبکستان را ببرد

 

وی در پیش‌بینی‌اش از بازی ایران و ازبکستان، گفت:‌ اگر ازبک‌ها به دفاع بروند و چشم به استفاده از ضد حملات داشته باشند، کار ما سخت می‌شود چون تیم ایران در بخش مالکیت توپ خوب نیست. اما اگر مانند بازی با کره جنوبی ما به عقب برویم و توپ را در اختیار ازبکستان بگذاریم، می‌توانیم برنده باشیم. شرایط بازی با کره جنوبی متفاوت بود و تماشاگران از تیم ملی می‌پذیرفتند که حتی در یک بازی خانگی به عقب برود و چشم به ضد حملات داشته باشد اما مقابل ازبکستان تردید دارم.

 

** تماشاگران مانند بازی با کره به استادیوم بیایند

 

افاضلی در رابطه با حمایت تماشاگران گفت: اینکه تماشاگران با چه رویکردی به استادیوم بیایند مهم است. اگر مانند بازی با کره جنوبی باشد که تا آخرین لحظه تیم را تشویق کردند، خوب است. اما اگر خدای ناکرده شرایط بازی به گونه‌ای پیش برود که آن‌ها بخواهند نارضایتی‌شان را اعلام کنند کار سخت می‌شود و حتی می‌توانند تاثیر منفی هم داشته باشند.

 

** کی‌روش بزرگ است اما به توانایی بازیکنان‌مان محدود می‌شود

 

عضو کمیته فنی فدراسیون در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان انتظار ترکیب و بازی متفاوتی را در بازی با ازبکستان داشت؟ به ایسنا گفت: کی‌روش مربی بزرگی است. او در تیم‌های مهمی کار کرده که حتی دیدن تمرین آن تیم‌ها هم برای خیلی از مربیان آرزوست. اما فراموش نکنید توانایی یک مربی به تنهایی کافی نیست و او به توانایی بازیکنانش محدود می‌شود. برای همین است که کی‌روش به دنبال بازیکنان ایرانی مقیم اروپا می‌گردد.

 

** هدف فوتبال پایه تولید بازیکن است

 

افاضلی در ادامه این گفت‌وگو درباره عملکرد تیم ملی جوانان در رقابت‌های قهرمانی آسیا نیز گفت: معتقدم نگرش درباره فوتبال جوانان و نوجوانان باید تغییر کند. خوب است که تیم‌های ملی ما شرایطی را به وجود آورند که بازیکنان‌مان پیش از راهیابی به تیم بزرگسالان بتوانند تجربه‌های بین‌المللی متعددی را در جام‌های جهانی داشته باشند اما فراموش نکنیم هدف اصلی تیم‌های پایه تولید بازیکن است؛ کاری که باید در آکادمی باشگاه‌ها تحقق یابد و مربیان تیم‌های ملی صرفا به دنبال کشف استعدادهای برتر از میان آکادمی باشگاه‌ها باشند.

 

** شخصیت تیم‌های ملی پایه در حد یک تیم معمولی تنزل یافته است!

 

وی تصریح کرد: متاسفانه نقش باشگاه‌ها را اکنون فدراسیون و مربیان تیم‌های ملی به عهده گرفتند و به نوعی تیم‌داری می‌کنند. این کار باعث می‌شود شخصیت تیم ملی تا حد یک تیم معمولی تنزل پیدا کند! اگر هدف این تیم‌ها پرورش بازیکنان و تحویل‌شان به رده‌های بالاتر باشد، معتقدم هم جوانان و هم نوجوانان کارشان را به درستی انجام دادند. تیم جوانان فعلی لیاقت این را دارد که 6 یا 7 بازیکن را به تیم بزرگسالان بدهد که نشان از استعدادیابی‌های خوب انجام شده دارد.

 

** تیم جوانان بعد از گل مساوی مقابل کره، نباید بی‌محابا حمله می‌کرد

 

افاضلی در پاسخ به این سوال که با توجه به بازی‌های خوبی که تیم ما در مرحله گروهی داشت، چطور می‌توانست بر کره جنوبی غلبه کند؟ اظهار کرد: زود گل خوردن تیم ما کار را خراب کرد. تیم ایران بعد از گل اول به خوبی توانست بازی را مساوی کند اما بعد از آن بهتر بود با تمرکز بیشتری کارش را ادامه می‌داد و بازی را آرام می‌کرد. این روش باعث می‌شد هیجانات بازیکنان کاهش یابد. اما متاسفانه تیم ملی بعد از مساوی سعی کرد به شیوه‌اش ادامه دهد تا گل‌های بعدی را بزند. طبیعتا به همان اندازه که سعی می‌کنید احتمال گل زدن را افزایش دهید به همان اندازه احتمال گل خوردن در ضد حملات وجود دارد.

 

وی ادامه داد: متاسفانه گل دوم را هم در بد موقعی دریافت کردیم. درست زمانی که نیمه دوم شروع شده بود و باید مدتی می‌گذشت تا بازی تیم شکل بگیرد. عکس‌العمل‌های بعدی ما برای جبران، ادامه داشت اما متاسفانه در ضد حملات گل‌های بعدی را دریافت کردیم. این شکست هرچند تلخ بود اما برای این بازیکنان می‌تواند تجربه بزرگی باشد.

 

** هنوز باخت جوانان را شکست تلقی نمی‌کنم!

 

عضو کمیته فنی فدراسیون در واکنش به اینکه این کمیته نسبت به نتایج تیم جوانان چه رویکردی خواهد داشت؟ گفت: الان زود است که بخواهیم قضاوت کنیم، باید گزارش‌های کادر فنی را بررسی کنیم و اگر عملکرد تیم جوانان را یک شکست تلقی کنیم، بعد از آن ببینیم نقش کادر فنی در آن به چه اندازه بوده است. نظرات ما باید نسبت به کسانی که احساسی واکنش نشان می‌دهند متفاوت باشد.

 

** کمیته فنی نظرش را می‌دهد اما کفاشیان مختار است

 

افاضلی درباره موضع‌گیری علی کفاشیان مبنی بر اینکه کادر فنی تیم جوانان را تغییر می‌دهد گفت: کفاشیان مختار است هر تصمیمی بگیرد. کمیته فنی جلساتش را تشکیل داده و موضوع را بررسی می‌کند. بعد از آن نتایج را به ریاست فدراسیون تحویل می‌دهد، سپس کفاشیان می‌تواند نظر کمیته فنی را پذیرفته یا آن را رد کند. او مختار است هر تصمیمی درباره آینده کادر فنی تیم جوانان بگیرد.